Menu

درباره کف پوش اپوکسی بدانیم

  • س/آگوست/2020

کفپوش اپوکسی

نخستین پژوهشگر موفق به اختراع سنتنز رزین کفپوش اپوکسی پل شلاک آلمانی بود که در سال ۱۹۳۴ این اختراع را به نام خود ثبت نمود. کاشف بیسفنول آ    Dr. pierre castan از سوئیس بود که در سال ۱۹۳۸ میلادی این اختراع را ثبت نمود. این اختراع را در کمپانی سیبا Ciba ثبت کرد و تبدیل به یکی از سه تولیدکننده بزرگ اپوکسی در دنیا شد. این شرکت در دهه ۹۰ میلادی دستخوش مشکلات داخلی گشت و به کمپانی هانتسمن Huntsman آمریکا واگذار شد. اما رزین اپوکسی به شکل امروزی در سال ۱۹۴۶ میلادی از ترکیب اپی کلروهیدرین و بیسفنول آ  ( BisBisphenol A) توسط سیلوان اوون گرینلی (Sylvan Greenlee) از کمپانی دوو-رینولدز Devoe-Reynolds سنتز و ثبت اختراع شد. این کمپانی بعدها توسط کمپانی مواد شیمیایی شِل shell خریداری شد و بعد از چند بار دست به دست شدن؛ هم‌اکنون بخشی از شرکت هگزیون Hexion Inc آمریکا است.

ترکیبات کف پوش اپوکسی

اپوکسی یا پلی‌پوکساید، یک بسپار ترموست است که از واکنش رزین اپوکساید  با سخت‌ کنندهٔ پلی‌آمین یا پلی آمید حاصل می‌شود. اپوکسی مصالحی است که در صنعت ساختمان سازی کاربرد گسترده ای دارد، از جمله در رنگ اپوکسی، کفپوش اپوکسی، اپوکسی گرانیتی، اف‌آرپی و چسب‌ها. اپوکسی یک هم‌ بسپار ترموست یا گرماسخت است؛ که از دو مادهٔ شیمیایی مختلف تشکیل شده است، که این دو ماده را با نام رزین و سخت‌کننده یا فعال‌ساز یا هاردنر می‌شناسند. رزین متشکل است از تکپارها یا بسپارهایی با زنجیر کوتاه که در انتهایشان یک گروه اپوکساید قرار دارد. هاردنر از دو نوع سیکلو آمینی برای چسب‌ها و کف پوش‌های اپوکسی بدون حلال و پلی‌آمید برای رنگ‌های اپوکسی حلال‌دار تشکیل می‌گردند که نیاز است برای خشک شدن با رزین به‌خوبی مخلوط شود و طی زمان مشخصی پیوند تکمیل شده و خشک می‌گردد.

کفپوش اپوکسی

خانوادهٔ اپوکسی

خانواده اپوکسی به دو دستهٔ کلی پلی‌آمین و پلی‌آمید تقسیم می‌شوند. برای استفاده از این مواد باید توجه داشت که پلی‌امید را نمی‌توان قطر داد و در بیشترین حالت تا ۱۰۰۰ میکرون می‌توانیم به آن قطر دهیم و معمولاً به صورت یک لایهٔ نازک از آن استفاده می‌شود و به دلیل خواص آنتی باکتریال و ضد خورندگی بیشتر در بیمارستان‌ها و در آزمایشگاه‌ها و لوله‌های صنعتی از آن استفاده می‌شود. اما در استفاده از مواد پلی‌آمین، هر چقدر که بخواهیم می‌توانیم قطر بدیم و از آن در ساخت اشیاء زینتی و کف پوش‌ها و … استفاده می‌کنند.

اپوکسی آمین به علت نداشتن حلال و در نتیجه کاهش حجم، بیشترین کاربرد را در چسب و کف پوش اپوکسی داراست ولی اپوکسی پلی آمید بیشتر به عنوان رنگ اپوکسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کف پوش اپوکسی در بیمارستان‌ها، پارکینگ ها و صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارند این رنگ گزینهٔ مناسبی برای جلوگیری از خوردگی و زنگ‌زدگی در صنایع هستند.