Menu

رنگ جدولی روغنی

  • ش/سپتامبر/2020

رنگ روغنی جدولی چیست؟

قبل از توضیح رنگ روغنی جدولی می توان گفت که این نوع رنگ ها، رنگ مخصوص جدول و رنگ جدول خیابانی نیز می گویند.

انواع رنگ روغنی جدول بر اساس پایه حلال آب و تینر دسته بندی مشود، درادامه به سه مورد از اشاره کرده ایم. این رنگ ها دارای ویژگی وکیفیت برتری نسبت به رنگ های روغنی معمولی دارند و به شکل مختلفی وارد بازار می شوند.

هدف از رنگ آمیزی جدول های خیابان علاوه بر زیباسازی چهره شهر و معابر، با اهداف دیگری از جمله محفاظت از جدول ها، افزایش ماندگاری آن‌ها، و همچنین مشخص کردن حریم جاده‌ها و معابر انجام می‌شود . برای آشنایی بیشتر با رنگ جدولی ، انواع آن، و نحوه‌ی رنگ آمیزی جدول با ما همراه باشید.

رنگ مخصوص جدول

انواع رنگ روغنی جدولی موجود دربازار:

  • رنگ جدول آلکیدی
  • رنگ اکسیر پرگاس
رنگ روغنی جدولی

رنگ اکسیرپرگاس:

اولین رنگ جدولی که در این مقاله معرفی خواهیم کرد رنگ های جدولی اکسیرپرگاس ها هستند.این نوع از رنگ یکی از مرغوب ترین و باکیفیت ترین رنگ موجود در حال حاظر بازار است و از ویژگی های یک رنگ جدولی با کیفیت، از جمله قدرت نفوذ و چسبندگی بالا و خشک شدن سریع آن اشاره کرد.

نحوه آماده سازی قبل از اجرا کافیست مقدار مشخص شده تینر به آن اضافه کنید تاکمی رقیق شود و یا می توانید از دیگر محصولات رنگ اکسیرپرگاس که بر پایه آب هستند استفاده کنید که نیازی به ترکیب حلال(تینر) ندارد.   

قبل از شروع رنگ آمیزی جدول ، دقت کنید که محل مورد نظر از پیش تمیز شده باشد. پس از اتمام و خشک شدن رنگ  هم می‌توانید به کمک دستگاه رنگ آمیزی، و یا هر وسیله دیگری نظیر قلم‌مو و اسپری، جدول را دوباره رنگ کنید.

از ویژگی های بارز رنگ اکسیرپرگاس می توان به 3 موارد زیر اشاره کرد:

  1. چسبندگی بالا
  2. افزایش دوام طول عمر و جلوگیری از پوسیدگی
  3. مقاوم در برابرمحیط مرطوب و معتدل
رنگ جدول خیابانی

رنگ آکریلیک جدولی:

از دیگر رنگ های جدولی، رنگ آکرولیک جدولی هستش که دربازار موجود و بسیار پرکاربرد می باشند. رنگ آکرلیک جدولی نیزمانند رنگ اکسیرپرگاس ها به دو صورت وارد بازار می­شوند،  حلال آبی و به صورت حلال‌های نفتی نیز عرضه می‌شود این نوع از رنگ های جدولی دارای غلظت بسیارخوبی است که بلا فاصله و در کمترین زمان ممکن بر روی سطح کار خشک می‌شود.

نکاتی که در همه رنگ آمیزی جدول ها صدق می کند خشک و تمیز بودن سطح وعاری ازهرگونه گردو غبار بودن است. نکته قابل توجه دیگر از رنگ های آکرولیک حلال آب، مسائل زیست محیطی است که جایگاه ویژه ای کسب کرده است به همین دلیل کاربرد این رنگ، خصوصا در زمینه رنگ رنگ آمیزی جدول خیابان،در حال افزایش است. 

از ویژگی‌های رنگ آکرلیک جدول می‌توان به 4 مورد زیر اشاره کرد:

  1. به قابل شستشو بودن
  2. سرعت بالای خشک شدن
  3. مقاومت دربرابر سایش و نور خورشید
  4. پوشش عالی و عدم انتشار بوی بد
رنگ جدول

رنگ جدول آلکیدی

رنگ جدول آلکیدی از ترکیب پلی استر اصلاح شده و اسید چرب به دست می‌آید. در واقع، اسید چرب موجود در رنگ، سبب تسریع در خشک شدن رنگ می‌شود و انعطاف ‌پذیری آن را برای رنگ آمیزی سطح‌های مختلف افزایش می‌دهد. رنگ آلکید جدول دارای براقیت مناسبی است و برای حفاظت طولانی مدت از سطوح مختلف به کار می‌رود.

 

لازم به ذکر است که سرعت خشک شدن رنگ‌های آلکیدی، وابسته به نوع روغن خشک شونده به کار رفته در آنها است. بنابراین، رنگ آلکیدی بسته به میزان روغن خشک موجود در آن، به سه دسته رنگ آلکیدی روغنی بلند، متوسط و کوتاه تقسیم می‌شود.

به عبارت دیگر، رنگ‌های آلکیدی را می‌توان با توجه به ساختار شیمیایی آن‌ها، به دو گروه هوا خشک و غیر هوا خشک دسته‌بندی نمود. گفتنی است که رنگ جدول آلکیدی روغنی کوتاه به این دلیل که روغن خشک کمتری در آن به کار رفته، به راحتی در معرض هوا خشک نمی‌شود و باید در معرض حرارت بالا قرار گیرد تا خشک شود.

از این رو، برای رنگ آمیزی جدول خیابان باید از رنگ آلکیدی روغنی بلند استفاده کرد. این نوع رنگ، به دلیل وجود ماده روغنی خشک شونده بیشتر، زودتر خشک شده و در شرایط جوی نامساعد مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. بنابراین، گزینه مناسبی برای رنگ آمیزی جدول ها با توجه به رنگ مخصوصو جدول،رنگ روغنی جدولی بلفام به شمار می‌رود.

یک نمونه از کاربرد این نوع رنگ جدولی ، پوشرنگ روغنی آلکیدی است. این نوع پوشرنگ ها با شرایط جوی متفاوت سازگاری بوده و از قدرت پوشش و دوام بالایی برخوردارند. 

گفتنی است که پوشرنگ، زمان خشک شدن مناسبی دارد و می‌توانید با خیال آسوده برای رنگ آمیزی جدول های خیابان از آن استفاده کنید. برای استفاده از پوشرنگ ها تنها کافی است مقداری تینر به آن اضافه کرده و خوب هم بزنید تا مخلوط یک‌دستی حاصل شود.