Menu

رنگ های ترافیکی چیست؟

  • د/سپتامبر/2020

رنگ ترافیکی چیست؟

از زمان ورود خوردرو به جامعه بشر نیاز به استفاده از رنگ ترافیکی با ابزارهای ترافیکی ، خط کشی ترافیکی و رنگ های ترافیکی بیشتر شد.

سوال:رنگ ترافیکی چیست؟

در برابر سوال رنگ های ترافیکی چیست؟ می توان گفت رنگ های ترافیکی به جهت تعیین محدوده های خاص تردد برای رانندگان از راه و همچنین کاهش خطرات ناشی از حوادث رانندگی، جایگاه ویژهای در میان انواع رنگ ها پیدا کرده اند در ادامه به نحوه اجرای رنگ ترافیکی توسط مجموعه بلفام نیز اشاره خواهیم کرد.

رنگ های ترافیکی

در ادامه رنگ ترافیکی چیست؟ می توان به خط کشی ترافیکی  که امر مهم در صنعت رنگ و خط کشی خیابان ها می باشد و باید به راحتی قابل دیدن باشد بطوری که درخشش آنها در طول روز تغییر نکند، بازتاب آن در شب هم موثر باشد درواقع تمامی این ویژگی ها نشان دهنده حدود راه برای رانندگان می باشد در طول شبانه روز می باشد.

اجرای رنگ ترافیکی

از کاربرد دیگر رنگ های ترافیکی روی سطوح بتنی، آسفالت، استخر و حتی محوطه پارکینگ نیز می توان استفاده کرد.

از رنگ سرررد ترافیکی و چند جزیی آن بسررته به نوع کاربری برای رنگ آمیزی محوطه های پارکینگ شخص کم تردد و یا عمومی وپرتردد استفاده می شود.

رنگ های مورد استفاده در مقاصد ترافیکی

رنگ های مورد استفاده در مشخص کردن مسیرها و علائم زمینی ترافیکی عبارت اند از لایه های نازک از مواد ترکیب شده. این فصل به توضیح رنگ های ترافیکی محلول در آب و محلول در حلال خواهیم پرداخت. مهره های صیقلی در حین استفاده به سطل رنگ اضافه می شوند تا به هنگام شب باز تابندگی داشته باشند. با استفاده درست از رنگ های ترافیکی، نمای محوطه پارکینگ خود را حرفه ای کنید. استفاده صحیح از ابزارها، از جمله بتن و دستگاه خط کشی ترافیکی، باعث می شود کار شما همان گونه که می خواهید حرفه ای و ماهرانه به نظر برسد.

کاربرد رنگ ترافیکی

رنگ های ترافیکی به صرورت عمده در پروهه های ترافیکی شرهری با دسرتگاه خط کش محوری در خیابان ها به صرورت ممتد و منقطع توسط پیمانکاران ترافیکی مناط شهردای های هر شهر و یا سازمان ترافیک و همچنین توسط اداره راه، برای پروژه های بین شهری انجام می شوند.

اجرای رنگ ترافیکی در شمال ایران

مواد تشکیل دهنده رنگ ترافیکی چیست

طراحی رنگ ترافیکی بر پایه رزین های اکریلیک، ترموپالست، کلرو کائوچو و وینیلی می باشد.
رنگ ترافیکی دارای مقاومت بالای سایشی و مقاومت های خوب مکانیکی و ضربه پذیری، و انعطاف پذیری بالا می باشد. آنچه در مورد تمامی تجهیزات از اهمیت برخوردار است، این است که نیازی به استخدام فردی ندارید که این کار را برای شما انجام دهد. شما می توانید این کار را خود انجام داده و به نتیجه ای دست یابید که گویی کار توسط یک متخصص انجام شده است.

رنگ های ترافیکی 2 جزئی

انواع رنگ ترافیکی شامل موارد ذیل می باشد:

  • رنگ ترافیکی آلکید-کلرو کائوچو
  • رنگ ترافیکی آکریلیک ترموپالست
  • رنگ استخری بر پایه رزین آکریلیک
  • رنگ استخری بر پایه رزین وینیل

مواد تشکیل دهنده رنگ ترافیکی

نحوه اجرای رنگ های ترافیکی

پس از اطمینان از شرایط مساعد آب و هوایی برای اجرای خط کشی ترافیکی، باید به شرایط سطح محل اجرای رنگ توجه داشت. بدین صورت که سط مورد نظر
عاری از رطوبت و هرگونه آلودگی اعم از گرد و خاک، چربی و … باشد. جهت اجرا
ابتدا به وسیله چسب های با عرض 5 سانتی متر فضای مورد نظر را مشخص نمایید. بعد از اختاط اجزا به صورت یکنواخت و همگن شده آن را بر روی سطح به وسیله غلطک یا کاردک اجرا نموده و پس از خشک شدن سطحی رنگ، چسب محاط شده به رنگ را از آسفالت جدا کنید. پس از اختاط جز B شتاب دهنده با رنگ، بعد از حداکثر دو ساعت می بایست رنگ مصرف شود و همچنین در صورت مخلوط شدن سخت کننده، کمتر از 5 دقیقه با توجه به دمای هوا برای اجرای رنگ فرصت وجود دارد. پس از اختاط هر کدام از اجزا حتی با بسته شدن درب حلب، رنگ ترافیک از خشک شدن جلوگیری نخواهد شد. این محول قابلیت افزودن تینر را ندارد، لذا از اضافه نمودن هرگونه تینر،خودداری فرمایید.

* توجه: از اختاط مستقیم شتاب دهنده جز B و سخت کننده جز C اجتناب نمایید. اختاط جز B و C آتش زا خواهد بود.

انواع روش های اجرای رنگ ترافیکی

  • دستی
  • اسپری
  • اسکرید
  • اکستروژن

دستی از روش های سنتی و مرسوم در اعمال خط کشی های ترافیکی، روش دستی است. عموما از غلطک یاکاردک برای اجرا رنگ های ترافیکی به روش دستی در رنگ های آکریلیک چند جزئی استفاده میگردد.

اجرای رنگ ترافیکی

اسپری یکی از پرکاربردترین روش ها در اعمال خط کشی ترافیکی ،روش اسپری است.در این روش با استفاده از ماشین آلات خاص رنگ را بر روی سطح اسپری می کنند. ضخامت رنگ اعمالی در این روش خیلی بالا
نیست.

اجرای رنگ ترافیکی

اسکرید در این روش رنگ مخلوط مذاب بر روی سطح به طور یکنواخت اعمال می شود. زمان خشک شدن در این روش کوتاه بوده و علاوه بر چسبندگی خوب به زیرآیند، قابلیت اعمال با ضخامت های بالا را نیز دارد.

اجرای رنگ های ترافیکی

اکستروژن در این روش نیز رنگ مخلوء شده در پیش گرم کنهایی حرارت داده میشوند تا به دمای مذاب برسند.
سپس به وسیله ماشی های مخصوص بر روی زیرآیند پرایمر خورده  برای خطوط منقطع حاشیه راه اعمال می گردد.

اجرای رنگ ترافیکی

رنگ ترافیکی جدولی

از رنگ جدولی به منظور نمایان شدن بهتر برای استفاده کنندگان از راه و همچنین جلوه های بصری استفاده می شود.

در زمینه رنگ های جدولی (مقاله های قبل) کاملا شرح داده ایم.