Menu

تفاوت کفپوش اپوکسی و پلی اورتان

 • چ/سپتامبر/2020

تفاوت کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی اورتان چیست؟

مقایسه کفپوش اپوکسی و پلی اورتان

در این مقاله قصد داریم تفاوت کفپوش اپوکسی با پلی اورتان را بیان کنیم اما ابتدا خلاصه ای از تعریف کفپوش اپوکشی و پلی اورتان توضیح میدهیم و سپس به کلیات فرق اپوکسی و پلی اورتان می پردازیم.

 نام دیگر اپوکسی، پولی پوکساید است که از واکنش رزین اپوکساید با سخت کننده پولی آمین (پلی آمید) بدست می‌­آید.در واقع اپوکسی نمونه ای از مواد پلیمری می‌باشد، این متریال در ابتدا به صورت مایع بوده و سپس به صورت جامد در می‌آید و قابلیت اجرایی بر روی انواع سطوح مختلف از جمله: کف های بتنی، موزائیکی ،سنگی وفلزی را دارد. 

از مهم ترین خواص اپوکسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قدرت چسبندگی و نفوذ پذیری بالا
 • مقاومت شیمیایی و گرمایی
 • مقاومت الکتریکی
 • خواص مکانیکی
فرق پلی کفپوش اپوکسی با کفپوش پلی اورتان

کفپوش اپوکسی از رزین های اپوکسی با عملکرد مختلف تشکیل شده است که به صورت مایعی یکپارچه بدون هیچگونه درز بر روی سطح مورد نظر اعمال می‌شود. حتی به این نوع کفپوش ها، عنوان کفپوش های اپوکسی نوین هم داده شده است. در مقایسه کفپوش اپوکسی با پلی اورتان از ویژگی های اصلی این محصول که کاربری آن را توجیح می کند، کیفیت و دوام بالای آن در شرایط سخت محیطی است، به طوری که سالیان زیادی کاربری داشته و در برابر بارهای سنگین وارده دوام دارد.

12 کاربرد کفپوش اپوکسی:

کفپوش پلی اورتان

در اصطلاح دیگر به کفپوش پلی اورتان ، کفپوش پلی یورتان هم گفته می شود. کفپوش پلی اورتان دسته ای از پلیمرهای مهندسی است که عملا پر کاربرد هستند و بیشترین کاربرد آن نیز در صنایع تولید فوم و پوشش های صنعتی می باشد.

کفپوش پلی اورتان ، کفپوشی دو جزئی است که نسبت به سایر کفپوش ها قابلیت بالایی دارد. از ویژگی های کفپوش پلی اورتان میتوان فاقد حلال بودن ، مقاومت نوری، عدم تخریب مقاومت سایشی، انعطاف پذیری (عدم شکنندگی)، قدرت نفوذ پذیری و چسبندگی بالا برانواع سطوح مختلف از جمله بتنی، فلزی و چوبی نام برد.

9 کاربرد کفپوش پلی اورتان

 • پوشش کف کارخانه‌های صنعتی ، کارگاه‌ها و انبارها
 • صـنایـع داروسازی، بیمارستان‌ها و اتاق‌های تمـیز
 • پوشش حفاظتی سردخانه‌ها و کشتـارگاه‌ها
 • پوشش حفاظتـی صنایـع الـکتــرونــیــک
 • صنـایـع پـتـروشـیـمی، نـفـت و گــاز
 • پوشش حفاظتی فـرودگـاه‌ها
 • ســــالــن‌هـــای ورزشــــی
 • صـنـایـع نـظــامــی
 • صنایع نساجی
کفپوش اپوکسی

مقایسه کفپوش اپوکسی و پلی اورتان:

 برای بهتر درک کردن تفاوت اپوکسی با پلی اورتان، فوایدشان را بطور کامل بررسی و مقایسه کنیم، سپس تفاوت اپوکسی و پلی اورتان را بیان میکنیم .

 پوشش اپوکسی قابلیت این را به ما می­دهد که پوششی با ضخامت کم تا زیاد ایجاد کنیم اما نازک بودن پوشش پلی ارورتان همیشه به معنی ضعیف تر و بی‌کیفیت تر بودن آن نیست بلکه منعطف تر از اپوکسی هم می باشد و در نتیجه مقاومت بسیار بهتری در برابر خش پذیری خواهد داشت. همچنین در مقابل با ضربه و ساییدگی بهتر عمل می کند، از این رو در پارکینگ ها بهتر است از لایه­ی رویه پلی یورتان استفاده شود.

یکی دریگر از تفاوت های کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان قیمت این محصولات است. کفپوش های اپوکسی به مراتب ارزانتر از کفپوش پلی یورتان می‌باشند و به طور مثال هر کیلوگرم کفپوش اپوکسی را اگر حدود 20000 تومان در نظر بگیریم, کفپوش پلی یورتان حدود 24000 تومان برآورد می‌گردد. که این موضوع با در نظر گرفتن اینکه هر میلیمتر اجرای کفپوش حدود 5.1 کیلوگرم ماده می‌خواهد، لذا تفاوت قیمتی هر میلیمتر اجرای کفپوش اپوکسی با پلی یورتان حدود 4000 تومان خواهد بود.

کفپوش اپوکسی

تولید کفپوش های اپوکسی به مراتب آسان تر از کفپوش های پلی اورتان می باشد، کفپوش پلی یورتان در هنگام میکس مواد در سرعت های بالا بسیار حباب زده و دچار مشکل می شود که این موضوع در اپوکسی اتفاق نمی‌افتد. معمولا تولید کفپوش پلی یورتان در سیستم های خال و یا در دورهای پایین میکسینگ انجام می‌گیرد که در حالت دوم سرعت تولید بسیار کاهش می‌یابد.

 اجرای کفپوش پلی یورتان بسیار به رطوبت حساس است. به این صورت که پلی یورتان پخت نشده با آب واکنش خواهد داد و سطح نهایی کار پر از حباب می ‌گردد. در نتیجه در محیط اجرای کفپوش حتما بایستی این موضوع مورد توجه قرار گیرد و در صورتی که وجود رطوبت در حین اجرا محتمل باشد باید از کفپوش های اپوکسی استفاده کرد.

 کفپوش های پلی یورتان به دلیل انعطاف پذیری بالا در بخش هایی که جدیدا بتون ریزی انجام گرفته مدنظر قرار می‌گیرد تا اگر بتون و زیرایند دچار ترک خوردگی شود، کفپوش رویه مقاومت کرده و ظاهر خود را حفظ نماید. البته این امر فقط در مورد ترک های مویی صادق است. همچنین بتون تازه دارای رطوبت می‌باشد که همین امر نیز در کفپوش پلی یورتان تاثیر منفی می‌گذارد. معمولا یک ماه بعد از اجرای بتون و بعد از اینکه رطوبت بتن از بین رفت، کفپوش اجرا می‌گردد و در برخی از پروژه ها حتی بتن ریزی خیلی زودتر انجام می شود تا ترک های احتمالی در سطح اتفاق افتاده و بعد از ترمیم کفپوش اپوکسی انجام شود.