Menu

انواع کفپوش اپوکسی

  • د/آگوست/2020

کفپوش های اپوکسی از لایه های مختلف با ضخامت حداقل دو میلی متر ساخته می شوند. ماده اپوکسی از واکنش شیمیایی دو ماده اصلی به نام های رزین اپوکساید و پلی آمین تشکیل می شود. این ماده در تولید کفپوش برای ساختمان های مختلف به کار گرفته می شود. اپوکسی علاوه بر این که به عنوان کفپوش تزیینی مورد استفاده قرار می گیرد، جنبه صنعتی نیز دارد. آن چه که در کفپوش اپوکسی حائز اهمیت می باشد، وجود سطحی صاف و صیقلی با کم ترین شکاف است که سبب کفسازی یکنواخت میگردد. کفپوش اپوکسی انواع مختلفی داشته و استفاده از انواع مختلف آن با توجه به مکان و کاربرد مورد نظر متفاوت می باشد. در ادامه این مطلب به بیان انواع اپوکسی و خواص آن میپر دازیم، با بلفام همراه باشید.

1.کفپوش اپوکسی ساده

این نوع کفپوش شامل حداقل سه لایه می باشد. رزین اپوکسی  و هاردنر پلی آمینی تغییر شکل یافته، اجزا تشکیل دهنده این محصول می باشند . این محصول شامل هیچگونه حلال و رقیق کننده غیر واکنش گرا نمی باشدکه نتیجه آن ثبوت خاصیت پلیمری آن پس از انجام واکنش است . کفپوش اپوکسی از آنجا که مایع است، اگر به ضخامت مناسب روی سطح ریخته شود، به راحتی روی کف های بتنی پخش می شود و یک سطح بدون درز و هموار ایجاد می کند. خاصیت مکانیکی، شیمیایی و حرارتی این ماده، آن را بهترین انتخاب برای پوشش سطوح صنعتی و اداری می نماید.

موارد مصرف:

از این نوع کفپوش در فضاهای با کاربری عمومی از قبیل اتاق های خدماتی، راهـروهای دسترسی انبـارها، آشـپزخانه ها، اتاق های پذیرایی، اتاق های ذخیره مواد، گاراژها، دفاتر اداری و … استفاده می شود.  همچنین برای فضاهایی که باید در برابر لغزش مقاوم شوند مانند صنایع تولید مواد خوراکی (که در معرض آب قرار دارند)، به آن کوارتز و دانه های بسیار ریز سیلیس اضافه می کنند که به آن اپوکسی ضد لغزش نیز گفته می شود.

انواع کفپوش اپوکسی

2.کفپوش اپوکسی ضد اسید

این نوع کفپوش از رزین اپوکسی و سخت کننده ضد اسید ساخته می شود. از مهمترین ویژگی این کفپوش میتوان به مقاومت بالای آن در برابر اسیدها و مواد شیمیایی مخرب اشاره نمود. کفپوش اپوکسی ضد اسید قابل اجرا بر روی سطوح فلزی و بتنی می باشد و در برابر حرارت و نیروهای مکانیکی، مقاومت بالایی دارد و دچار شکاف و ترک خوردگی نمی شود.

موارد مصرف:

– روکش سطوح صنعتی که در مجاورت اسیدها و قلیاهای متوسط قرار دارند .

– روکش سطوح صنعتی که در مجاورت الکل ها ، حلال ها و نمک ها قرار دارند .

– روکش سطوح صنعتی که در مجاورت نفت و مشتقات آن قرار دارند .

– روکش سطوح صنعتی که در آن مقاومت های مکانیکی و شیمیایی و بهداشتی همزمان مورد نیاز می باشد.

با توجه به موارد فوق کلیه سطوح صنعتی شامل : کارخانجات، صنایع شیمیایی، صنایع پتروشیمی، پالایشگاه ها، نیروگاه ها، صنایع غذایی، کارخانجات شیر و لبنیات، صنایع داروسازی، کشتارگاه ها، مرغداری ها و ….. نیازمند به کارگیری این پوشش می باشند.

انواع کفپوش اپوکسی

3. کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک (مقاوم در برابر جریان الکتریکی)

این کفپوش  بر پایه رزین اپوکسی و سخت کننده ویژه به همراه افزودنی های خاص فرموله می شود و قابلیت انتقال جریان الکتریسیته ساکن را دارا می باشد،  به همین دلیل به روکش ضد جرقه نیز معروف می باشد. این کفپوش برای استفاده در فضاهایی طراحی شده است که اجزای حساس به الکتریسیته ساکن دارند. برای مثال این کفپوش در محیط هایی که در آنها مواد منفجره و اشتعال زا وجود دارد و یا در اثر تردد و سایش بر روی کف احتمال ایجاد جرقه و انفجار وجود دارد, به کار گرفته می شود. کفپوش های آنتی استاتیک یکی از انواع کفپوش هستند که علاوه بر ایجاد خواص مقاومتی (مکانیکی و شیمیایی) خاصیت رسانایی را نیز فراهم می کنند و با انتقال بارهای الکتریکی به چاه ارت از ایجاد الکتریسیته ساکن در محل جلوگیری می کنند.

موارد مصرف:

کفپوش کلیه سطوحی که هدایت الکتریسیته ساکن و جریان های الکتریکی در آنها بسیار حائز اهمیت می باشد. شامل :

– کفپوش اتاق های عمل و ریکاوری بیمارستان ها

–  اتاق های کامپیوتر

–  اتاق های تمیز ( Clean Room)

– کارخانجات صنایع نظامی، الکترونیکی وکارخانجاتی که با مواد قابل احتراق سروکار دارند.

– آزمایشگاه های الکترونیک و اندازه گیری دقیق

– صنایع شیمیایی دارای تجهیزات الکتریکی

– کف اتاق هایی که در آنها دستگاه های حساس به الکتریسیته ساکن قرار دارد مانند کامپیوترها، موبایل ها، تبلت ها، تجهیزات تلویزیون، چیپ های الکتریکی داخل CPU کامپیوتر و کارت های گرافیکی، دیودهای لیزر، اتاق باطری UPS ذخیره برق صنعتی

–  اتاق های AV/IT و اتاق های سرور

انواع کفپوش اپوکسی

4. کفپوش اپوکسی آنتی داست ( ضد گرد و غبار)

این نوع کفپوش از رزین اپوکسی بیسفنول A و هاردنر پلی آمین ساخته می شود و از چسبندگی بسیار بالایی برخوردار می باشد. کفپوش اپوکسی آنتی داست مقاومت مکانیکی، شیمیایی، فشاری و سایشی بسیار بالایی دارد و قابل شستشو با مواد شوینده می باشد.

موارد مصرف:

این کفپوش سطحی شفاف ایجاد میکند و بر روی انواع سطوح قابل اجرا می باشد. کفپوش اپوکسی آنتی داست در صنایع غذایی، دارویی، نظامی، پتروشیمی،  بیمارستان و… کاربرد دارد.

انواع کفپوش اپوکسی


5.کفپوش اپوکسی آنتی باکتریال

یکی دیگر از انواع کفپوش اپوکسی که به دلیل داشتن سطحی یکنواخت که رشد میکروب در آن امکان پذیر نیست. بهترین گزینه جهت اجرا در بیمارستان ها و فضاهای آنتی باکتریال می باشد. این کفپوش در کناره ها و لبه ها به صورت انحنا دار اجرا می گردد تا هیچگونه شکافی جهت تجمع میکروب وجود نداشته باشد. همچنین این کفپوش در برابر مواد شوینده مقاوم بوده و به راحتی ضد عفونی می گردد.

موارد مصرف:

امکان اجرای یکپارچه و بدون درز آن، همواره به عنوان اولین انتخاب در سطوح بهداشتی و ضد میکروبی مطرح بوده است و می تواند به راحتی مورد استفاده قرار گیرد.

– روکش سطوح صنعتی که در معرض نیروهای مکانیکی مانند فشار، ضربه و سایش قرار دارد .

– روکش سطوح صنعتی که در معرض نفوذ آب و همچنین انتقال آلودگی های ناشی از نفوذ آب می باشند.

– روکش سطوح صنعتی که عدم وجود گرد و غبار در سطح آنها بسیار حائز اهمیت می باشند.

– روکش سطوح بهداشتی که عدم وجود درز، خلل، گندزدائی و ضدعفونی کردن صد در صد، بسیار حائز اهمیت می باشد.

انواع کفپوش اپوکسی

6.کفپوش اپوکسی دکوراتیو

این کفپوش از جنس رزین اپوکسی ساخته میشود و نوعی عایق رطوبتی است که با انواع مواد شوینده قابل شستشو می باشد. این کفپوش در طرح ها و رنگ های متنوع تولید می شود و قابلیت اجرا بر روی کف به صورت یکپارچه را داراست. به دلیل یکپارچه بودن این کفپوش و عدم وجود درز و شکاف, باکتری و قارچ نمی تواند در آن رشد کند.

موارد مصرف:

کفپوش اپوکسی دکوراتیو به دلیل انعطاف پذیری رنگ و طرح بالا با انواع دکوراسیون داخلی مطابقت دارد و قابل استفاده در سرویس های بهداشتی, آرایشگاه, منازل مسکونی, لابی هتل ها و… می باشد.

انواع کفپوش اپوکسی

7.کفپوش اپوکسی پارکینگی

کفپوش اپوکسی مناسب پارکینگ از جمله انواع کفپوش اپوکسی می‌باشد که آن را می‌توان به راحتی بر روی سطوح بتنی اجرا نمود. این کفپوش ها چسبندگی فوق‌العاده‌ای روی سطوح و کف بتنی، سنگ، سرامیک و فلز داشته و در برابر مواد شیمیایی، مواد شوینده، آتش سوزی، قارچ و باکتری مقاوم می‌باشند. کفپوش های پارکینگی به سهولت قابل نظافت بوده و نگهداری آنها بسیار ارزان و آسان می‌باشد. ویژگی این کفپوش ها، امکان خط کشی و طراحی بر روی آن ها می باشد و در رنگ های مختلف قابل ارائه است. کفپوش‌های اپوکسی پارکینگ دارای زیبایی و کارایی بسیار بالا می‌باشند و همچنین دوام آن بسیار بالا است.  پوششی سخت این نوع کفپوش سبب می گردد که برای کف‌های صنعتی و تجاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اجرای این کفپوش ها باید حداقل با توجه به شرایط آب و هوایی  بین یک تا دو ماه از زمان بتن کف اجرا شوند.

موارد مصرف:

  • قابلیت استفاده در پارکینگ ها همراه با خط کشی های ترافیکی
  •  قابلیت استفاده بر روی رمپ ها که در این صورت در مرحله اجرا باید از سیلیس با قطر بیشتر استفاده کرد تا از سرخوردن اتومبیل جلوگیری نماید.
انواع کفپوش اپوکسی

8.کفپوش اپوکسی گرانیت

کفپوش اپوکسی گرانیت یکی دیگر از انواع کفپوش اپوکسی است که از چند لایه تشکیل شده است و شامل  یک لایه پرایمر است و بعد از آن یک لایه رنگ دلخواه به آن افزوده می گردد. پس از خشک شدن کفپوش اپوکسی و هم تراز کردن سطح، یک لایه رزین شفاف و ضد سایش ‌ایجاد میشود. کفپوش اپوکسی گرانیت جایگزینی درست برای کفپوش PVC و پارکت، سرامیک و حتی سنگ گرانیت می باشد 

موارد مصرف:

کفپوش های اپوکسی گرانیت در محیط های مختلفی از جمله سطوح ساختمان های تجاری، مراکز بهداشتی، اماکن توریستی و هتل ها، رستوران ها، استخرها، سالن های پذیرایی، سالن های تائتر و سینما و … قابل اجرا می باشد.

انواع کفپوش اپوکسی